NUSKILĘS AR PAŽEISTAS DANTIS – KĄ DARYTI PIRMIAUSIA?

nuskiles-ar-pazeistas-dantis-ka-daryti-pirmiausia

Nors dantys yra stiprūs kaulinio audinio dariniai padedantys mums užtikrinti sistemingą kramtymo funkciją ir suteikiantys estetinę išvaizdą. Vis dėlto, kartais dėl tam tikrų mitybos ar gyvenimo būdo įpročių dantys pradeda skilinėti, kadangi jų kaulinio audinio struktūra susilpnėja. Žinoma, nuskilęs dantis gali būti ir netikėto atsitiktinumo vaisius. Nepaisant aplinkybių, dažnai žmonės neteisingai įvertina situaciją ir nesiima konkrečių priemonių. Taigi, ką reikėtų daryti, kai nuskyla dantis, koks dantų gydymas reikalingas?

Nuskilęs dantis, priešingai nei sugedęs, nebūtinai skauda. Kita vertus, danties formos neatitikimas visada yra jaučiamas palietus liežuviu. Kadangi dantis labai dažnai nuskyla kampuotai – lieka aštrus paviršius, kuris gali sužaloti liežuvį. Taip pat gerokai nuskilęs dantis gali pakenkti danties nervui. Tada pradedamas jausti nepatogumas, nes valgant (ar geriant) šaltus ar karštus produktus jaučiamas diegiantis skausmas, jautrumas. Nors nuskilusio danties paprastai neskauda, tačiau kramtant gali pasijusti stipresnis skausmas, kuris po kiek laiko praeina. Vis dėlto, dantų gydymas, nuskilus dančiui, turėtų būti nekvestionuojamas.

Kaip teigia „Denta“ odontologai (http://www.denta.lt/), reikėtų kuo skubiau kreiptis į savo dantų kliniką ir užsiregistruoti apžiūrai pas savo dantų gydytoją. Ne paslaptis, kad eilės pas odontologą būna gana ilgos, todėl iki apžiūros patariama atlikti paprastus veiksmus, kurie nuramins dantį ar dantenas.

• Skalaukite burną šiltu vandeniu.
• Jei kraujuoja dantenos, suvilgę nedidelį marlinio binto gabalėlį palaikykite tose srityse, kur matomas kraujas. Marlę laikykite apie 10 minučių, kol kraujavimas aprims.
• Jeigu labai skauda, pašaldykite tas vietas iš išorinės veido pusės. Taip sumažinsite patinimą ir nuraminsite skausmą.
• Jeigu skausmas visgi didelis ir nerimsta, išgerkite skausmą malšinančių vaistų.

Taip pat nuskilus dančiui venkite kieto maisto, kaip riešutų, kukurūzų ir pan. (nepadarykite, kad dantų gydymas taptų dar sudėtingesnis). Laukiant apžiūros pas odontologą, stenkitės nevartoti itin saldžių produktų, nes jeigu netyčia po skilimo buvo pažeistas danties nervas, didelis cukraus kiekis gali pradėti naikinti dantį iš vidaus, o tai gali lemti dar sudėtingesnes gyjimo pasekmes.

Išvenkite nemalonaus pojūčio nuskilus dančiui ir tinkamai juo pasirūpinkite iki odontologo apžiūros!